Seinfeld'e Gazze tepkisi: Yuhaladılar, tören alanını terk ettiler

Seinfeld'e Gazze tepkisi: Yuhaladılar, tören alanını terk ettiler

ABD Üniversitelerindeki Gazze protestoları, mezuniyet törenlerine de damga vuruyor. Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesi mezuniyet töreninde konuşma yapan dünyaca ünlü komedyen Jerry Seinfeld, İsrail'e verdiği destek sebebiyle protesto edildi. Filistin'e özgürlük sloganları atan onlarca öğrenci, tören alanını terk etti. Kaliforniya ve Virginia'da da mezuniyet törenleri olaylı geçti.

8vUP_1JnR0efbSAPW5m0rg.jpg

İsrail'e verdiği destekle tanınan ABD’li komedyen Jerry Seinfeld, Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde protesto edildi Törene konuk konuşmacı olarak katılan Seinfeld'in Yahudi kimliğine vurgu yapması da tepki çekti.
l4ck-jrLgkuh5aBW5ch3fQ.jpg

Seinfeld', "Birçoğunuzun ne düşündüğünü biliyorum. Bu adamı davet ettiklerine inanamıyorum. Çok geç. Diyorum ki: Ayrıcalığınızı kullanın. New Yorklu bir Yahudi çocuktum. Bir komedyen olmak istiyorsanız bu bir ayrıcalıktır." sözleri tepki çekti.
wTQXgp3ffEO7jQmjknIOdA.jpg

"Filistin'e özgürlük" sloganları atan öğrenciler tören alanını terk ederken, Seinfeld tepkilere rağmen konuşmasını tamamladı.
u8JWGCzNMka8j1v87NdWjQ.jpg

Ülkenin diğer üniversitelerindeki mezuniyet törenlerine de Gazze protestoları damga vurdu. Kaliforniya'daki Pomona Üniversitesinde eylemciler, mezuniyet töreninin düzenleneceği salona girişleri engellemeye çalıştı.
x36z5XjYX06-fj1X8BkN6w.jpg

Göstericiler ABD'nin İsrail'e yönelik desteğini sona erdirmesini talep etti. Protestocularla polis arasında zaman zaman arbede yaşandı.
fvUBychuM02aJPefhPO6sg.jpg

Virginia'daki Richmond kentinde bulunan Commonwealth üniversitesinde de mezuniyet töreni olaylı geçti. Çok sayıda öğrenci mezuniyet törenini terk ederken,, öğrenciler daha sonra kent sokaklarında düzenlenen protesto gösterisine katıldı."Ellerinizi Refah'tan çekin" pankartları açan göstericiler "Vazgeçmeyeceğiz" ve "Filistin'e özgürlük" sloganları attı.
qoyxs_LP5UiQ8rsbq8nY8w.jpg

Berkeley Üniversitesindeki mezuniyet törenine de Gazze Protestoları sebebiyle ara verildi. Filistin bayrağı taşıyan ve İsrail'in saldırılarının sonlandırılması çağrısı yapan öğrenciler, stadyumdan çıkartıldı.
hb4rmlsznEib5qBuqeDw3A.jpg

Teksas'taki Austin Üniversitesindeki Mezuniyet töreninde de bir başka protesto vardı. Sahnede Filistin Bayrağı açan öğrenci, güvenlik tarafından salondan çıkartıldı.

Geri